דמנציה ואלצהיימר הנם הפרעות נוירולוגיות הגורמות לשיבושים בחשיבה, בדיבור, בזיכרון, תכנון והסקת מסקנות.

מעריכים כי יותר מ-24.3 מיליון בני אדם ברחבי העולם כיום לוקים בדמנציה ו-4.6 מיליון מקרים חדשים מאובחנים מדי שנה.

עלות המחלה לכלכלת ארצות הברית מוערכת ב-100 מיליארד דולר כל שנה.

קיימים מספר הבדלים בסיסיים בין בעיות זיכרון הקשורים לגיל לאלו הקשורים לאלצהיימר.

דמנציה ואלצהיימר מאפיינים והשוואה

הלוקים באלצהיימר עלולים לשכוח כיצד לחזור הביתה, או איך לספור עודף, או כיצד להתלבש כראוי. זה שונה מאוד בהשוואה לאדם אשר פספס את היציאה בכביש המובילה לביתו, או שגה בספירת העודף שקיבל, או שגרב את גרביו הפוך. אדם הסובל מאלצהיימר בדרך כלל לא יהיה מודע באופן מלא לשגיאותיו, ולכן יכחיש את הקשיים, לעומת זאת אדם אשר שגה בשל חוסר ריכוז יבין, ברוב המקרים, את טעותו ויתקן אותה. אחד מכל עשרה אנשים יחלה באלצהיימר עד גיל 65, וחמישה מכל עשרה יחלה באלצהיימר עד גיל 85. אלצהיימר הנה הצורה השכיחה ביותר של דמנציה – מצב המאופיין בבלבול, אי-התמצאות וחוסר יכולת לזכור אירועים קרובים. זו מחלה חמורה מאוד הכוללת החמרה של תאי המוח ואשר עד כה לא נמצא לה מרפא. אפילו האבחון לאלצהיימר קשה ונקבעת בדרך כלל רק לאחר שלילתן של אפשרויות אחרות כגון גידול מוחי, או דיכאון חמור, רק אז ניתנת האבחנה לאלצהיימר.

האם ניתן למנוע את מחלת האלצהיימר?

מחקר ארוך טווח שפורסם לאחרונה במגזין: The American Medical Association, עקב מקרוב אחר הרגליהם המנטליים של 700 נזירות וכמרים מעל גיל 65. החוקרים מצאו כי מבין המשתתפים, אלו אשר התנסו במגוון פעילויות קוגניטיביות היו מועדים ב-50% פחות לחלות במחלת האלצהיימר. ד”ר רוברט פרידלנד, נוירולוג בבית הספר לרפואה מאוניברסיטת Case Western Reserve, ערך מחקר מקורי אשר מראה כי אנשים בגילאי 40 עד 60 אשר עסקו בפעילויות פיזיות ומנטליות כגון משחקים, קריאה ותחביבים וגם עסקו בפעילות גופנית, היו בעלי סיכויים קטנים יותר לפתח את מחלת האלצהיימר כאשר הגיעו לגיל 70. זאת בניגוד לאנשים אשר העבירו את זמנם בפעילויות פסיביות כמו צפייה מוגזמת בטלוויזיה. העיקרון: Use it or lose it (ובתרגום חופשי:”השתמש בו או תפסיד אותו”) הוא בהחלט מתייחס לביצועים קוגניטיביים. אנו סבורים ומאמינים כי אימון באטנמיינד אמנם משפר תפקודי זיכרון וריכוז, ובהתבסס על ממצאי המחקר המובאים לעיל, גם מסייע למניעת התפתחות מחלת האלצהיימר בגיל מאוחר יותר.

קרא עוד >> חדר כושר למוח

הפרעה קוגנטיבית קלה MCI

הפרעה קוגניטיבית קלה הנו מצב של איבוד זיכרון ומיומנויות קוגניטיביות כגון תפיסה ועיבוד מידע. אנשים אשר סובלים מהפרעה קוגניטיבית קלה יכולים עדיין להיות בעלי יכולות מנטליות טובות, אולם יתקשו יותר ויותר לזכור מידע אשר נרכש לאחרונה.

ליקויים נוספים כוללים הפחתה במיקוד ובריכוז, קשיי זיכרון, תכנון, יצירת סדר עדיפויות והסקת מסקנות.

במצבים אלו, אזור ההיפוקמפוס אשר במוח מתכווץ. כיווץ זה חל גם בעקבות גיל מתקדם אך הוא מואץ כאשר מדובר בהפרעה קוגניטיבית קלה. 50% מהאנשים הלוקים בהפרעה קוגניטיבית קלה יפתחו בסופו של דבר אלצהיימר תוך 5 שנים מראשית הופעת הסימפטומים.

אטנמיינד יכולה להביא לשיפורים בסימפטומים של בעיות קוגניטיביות הנובעות מגיל מתקדם, וביניהם: הפרעה קוגניטיבית קלה (M.C.I), דמנציה ואלצהיימר, בעיקר בשלביה הראשונים של המחלה, אולם היא אינה מהווה כלי ריפוי לטווח הארוך.

חייג עכשיו!
סגירת תפריט
דילוג לתוכן