שיטה לזיכרון מצוין

כבר ביוון העתיקה העצמת הזיכרון הייתה משאלת לבם של המלומדים. אחד ממשורריה הגדולים יצר את אמנות הזיכרון וקרא לה “Memory Palace” (“ארמון הזיכרון”). עד היום היא מהווה יסוד לשיטות שיפור הזיכרון – אסטרטגיות זכירה, מתקדמות שאמורות לשפר את יכולת הזיכרון באופן ניכר. אז מהו סוד הזיכרון המצוין?

ארמון הזיכרונות מציג – סוד הזיכרון המצוין:

אז איך שיטת ארמון הזיכרונות יכולה לסייע לך בשיפור הזיכרון?

שלב 1: החלט מהו הארמון שלך.

למרות שהארמון יכול להיות פרי דמיונך רצוי לבחור מקום קיים שמוכר לך מחיי היום יום. ארמון יכול להיות הבית, החצר, המשרד וגם חדר השינה שלך.

ככל שארמונך יהיה גדול יותר ויכלול יותר פרטים ופריטים, כך תידרש לאחסן יותר מידע בחלל הזיכרון שלך.

שלב 2: הגדר שביל לארמון.

אם תצטרך לזכור דברים בסדר מסוים, הרי שתצטרך לבנות גם שביל ראשי שיוביל לארמונך – הן בעולם האמתי והן בדמיון. השביל ימשיך ויתפתל גם לתוך הארמון עצמו וכך יסייע לך לנוע בתוכו. אם אינך צריך לזכור את כל הפרטים לפי הסדר, צעד זה אינו נדרש לך, אבל עדין שימושי משום שהוא יסייע לך לזכור ביתר קלות.

בדוק איזה מידע חשוב לך לזכור…

שלב 3: בנה מחסנים שונים בתוך הארמון. המחסן נועד להכיל מידע חשוב.

כלול במחסן: מגירות, מדפים, שולחן, פינות, חצר, פח זבל וכו’. בעתיד תתבקש ל”השליך” לתוך המחסנים פרטים שתרצה לזכור (מספרים, שמות, שירים וכו’). התחל ללכת בדמיונך בשביל שיצרת ונסה להתבונן במה שאתה רואה סביב עד שתגיע לארמונך. נסה לזהות את המחסנים שלך. סוד הזיכרון המצוין המצוי בשיטה זאת, מסביר שהרעיון הוא לוודא שהמיקום שאתה בוחר לאחסן בו את הפריטים יהיה נפרד מיתר החללים בארמון, כך שלא תוכל לבלבל ביניהם.

קראו גם: עובדות מפתיעות אודות המוח

שלב 4: למד בעל פה מה כולל ארמון הזיכרונות שלך.

על מנת שארמון הזיכרון שלך יהיה אפקטיבי אתה חייב לדעת ולהכיר אותו באופן מושלם. הדרך הטובה ביותר לעשות זאת היא לשרטט תמונה בדמיון איך נראה הארמון, כך שיכלול את ציוני הדרך המרכזיים, או את המחסנים שבחרת לייצר.
כעת אתה מוכן להתחיל במספר תרגילי זיכרון:

  • נסה לדמות תמונה של ארמון הזיכרון בדמיונך ואז השווה את הזיכרון החזותי שלך למה ששרטטת על הנייר.
  • שים לב אם הסדר בו סידרת את הפריטים בשרטוט תואם את הסדר בו זכרת אותם בדמיונך.
  • דמה את עצמך משוטט בתוך החללים השונים של ארמונך. נסה לזכור מיקומים נוספים, משניים יותר, של פריטים שונים. כנס לרזולוציות של צבעים, גדלים וצורות.

חשיבות דימון ויזואלי וממשי בשיטת ‘ארמון הזיכרונות’

שלב 5: מקם פרטים בתוך הארמון כך שתוכל לזכור אותם.

לאחר שבנית את הארמון שלך, הובלת אליו באמצעות שביל ומיקמת את כל הפריטים במקומם הגיע הזמן להשתמש בו. פזר כמויות מידע בין המחסנים שבארמונך. לדוגמה, אם אתה מנסה לזכור שיר חלק אותו למספר חלקים. את החלק הראשון תלה בדמיונך על הוו בכניסה, את החלק השני שים על השולחן במטבח, את החלק השלישי סגור במגירה. אל תשים מידע רב מדי באותו מקום, הדבר יקשה עליך לשלוף אותו. שים לב לסדר בו אתה מניח את הדברים זה אחר זה.

שלב 6: השתמש בסמלים.

לא צריך לזכור מחרוזות של מילים או מספרים (כמו מספר טלפון או כתובת).

אתה פשוט צריך למקם אותם במקומות שיתקשרו אסוציאטיבית למשפט/מילה/מספר שאתה מנסה לזכור. נניח שאת מנסה לזכור את המספר 124. אתה יכול לאחסן אותו על שעון הקיר שהשעה שלו היא 12:40.

שלב 7: היה יצירתי עם האסוציאציות.

הסמלים שלך חייבים להיות מקוריים.

לדוגמה, לזכור את המספר 124 זה לא פשוט, אבל אם תזכור חרב משויפת בצורת 1, שחודרת לתוך ברבור, שצורתו 2 ומבתרת אותו ל-4 חלקים, אתה תצליח לשלוף מאוד בקלות את המספר בפעם הבאה כשתצטרך אותו.

הכר את ארמונך…

שלב 8: חקור את ארמון הזיכרונות שלך.

ברגע שמלאת את ארמונך במידע והוספת לכל פרט אסוציאציה יצירתית, הדבר היחיד שנותר הוא ללכת ולהתבונן מסביב. ככל שתבקר בארמונך לעתים תכופות יותר ותתבונן סביב, כך תזכור ביתר קלות את התוכן שלו. שוטט בו בדמיונך בכל פעם שיש לך זמן ונסה לזכור את כל הפרטים והמידע שמיקמת בו. הוסף לתוכו בכל פעם פרט נוסף.

שלב 9:
 הפוך את ארמונך לחלק משגרת היום יום שלך.

ברגע שאתה נדרש לזכור מידע כלשהו, אחסן אותו אוטומטית בתוך אחד מהמחסנים בארמון הזיכרונות שלך, שוב למחסן הזה בכל פעם שתצטרך לשלוף מידע זה. בתחילה ייתכן ותצטרך לעבור דרך השביל עד שתכנס לארמון ומשם לפנות לאחד המחסנים, אבל ככל שתתאמן יותר כך תוכל לוותר בדמיונך על השלבים המקדימים ולהגיע לפיסת מידע שלך ישירות: לשלוף אותה ולהשתמש בה!

סוד הזיכרון המצוין להצלחה!

לסיכום, לאחר שקראתם והבנתם מהי שיטת ארמון הזיכרון לשיפור יכולות הזיכרון, גם אתם יכולים להגיד שאתה יודעים מהו סוד הזיכרון המצוין.

אבל, יש גם דרך לשפר את הזיכרון בצורה נוחה יותר וזאת על ידי אימון מוחי באמצעות תכנית AttenMind. רוצים לדבר עם נציג ולבדוק אם התכנית מתאימה לכם? 
אל תהססו להתקשר אלינו 09-9511515 (ימים א-ה משעה 9:00 עד 17:30).

חייג עכשיו!
סגירת תפריט
דילוג לתוכן