מחקר שבוצע במרכז הרפואי תל-אביב במרפאת תנועה מצא: אימון מוח ממוחשב בתכנה המבוססת על תרגילי ‘אטנמיינד’ משפר יכולות קוגניטיביות.

המחקר פורסם בכתב העת Journal of Parkinson’s Disease, אפריל, 2014

בהנחיית פרופ’ האוסדורף (בי”ח איכילוב, אונ’ תל-אביב והארוורד) וד”ר עוזי מילמן (יחידת מחקר,
כללית, חיפה ובי”ס לרפואה בטכניון, חיפה)

המחקר בדק האם אימון מוחי קוגניטיבי באמצעות תוכנה מבית AttenGo יכול לשפר את יכולת התנועה אצל חולי פרקינסון. הנחת המחקר הייתה שאם נגרום לשיפור בתפקוד הקוגניטיבי בעיקר במה שקשור לתפקודים הניהוליים של המוח (Executive Functions) אשר כידוע לקויים אצל רוב חולי פרקינסון, נוכל לשפר גם את בעיות התנועה של חולים אלו.

בתהליך המחקר נחקרה קבוצה של חולי פרקינסון (18) – לפני ואחרי שלושה חודשים של אימון תפקודים ניהוליים ונמצא כי:

1) הנבדקים השתפרו באופן מובהק בתפקודים ניהוליים (EF), בציון הקוגניטיבי ובשיפור מדדים של ריכוז.

2) משתתפים עם שיפור בתפקודים הניהוליים הראו גם שיפור בזמנים ובהצלחה במשימות תנועה שונות ובמשימת ה-TUG (בדיקה מוטורית וניידות).

Reference: Milman U, Atias H, Weiss A, Mirelman A and Hausdorff JM. Can Cognitive Remediation Improve Mobility in Patients with Parkinson’s Disease? Findings from a 12 week Pilot Study. Journal of Parkinson’s Disease.

PMID: 24322063 | Pubmed Link

מרפאת זיכרון מרכז רפואי תל אביב, מחקר TMS

חברת BrainsWay – בודקת יעילות גירוי מגנטי מוחי (Transcranial Magnetic Stimulation) באמצעות סליל HLPFC, הפועל על עומק המוח, לטיפול במטופלים הסובלים מקשיים קוגניטיביים בגילאים שונים. נמצא כי גירוי קוגניטיבי לפני ביצוע גירוי מגנטי משפר את התוצאה של הגירוי המגנטי. תוכנת ATTENMIND מבית ‘אטנגו’ נבחרה לצורך ביצוע הגירוי הקוגניטיבי משפיע לפני הגירוי המגנטי.

מחקר על תפקודי קשב של אונב’ עברית י-ם בשיתוף בי”ס לריפוי בעיסוק

יעילות אימון קוגניטיבי ממוחשב AttenGo לטיפול במבוגרים עם הפרעת קשב וריכוז עם היפראקטיביות (ADHD): שינוי בסימפטומים של ADHD, בתפקודים הניהוליים ובאיכות החיים לאחר 3 חודשים של אימון.

  1. מחקר חלוץ שנמשך שלוש שנים, למבוגרים עם הפרעת קשב  מנוהל על-ידי הדוקטורנטית עדי שטרן מהאוניברסיטה העברית, פרופ’ עדינה מאיר בי”ס לריפוי בעיסוק, האונ’ העברית וד”ר אבי שפירא ויהודה פולק מבי”ח שערי צדק. נמצא:  שיפור בתפקודי קשב – ניהוליים של המוח ואיכות חיים לאחר 3 חודשי אימון קוגניטיבי בתרגילי אטנגו . מאמר פורסם ב The Israeli Journal of Occupational Therapy, November 2012 : >> למחקר מלא באנגלית
  2. מחקר כפול סמויות שבוצע לאחר שמחקר חלוץ הראה תוצאות של מובהקות – פורסם בכתב העת Journal of Attention Disorders, אפריל 22, 2014
    עדי שטרן 1,2, ד”ר אלעד מליק2, ד”ר יהודה פולק 3,4, פרופ’ עומר בונה2, ד”ר עדינה מאיר1
  3. הנבדקים דיווחו על שיפור בתפקוד היומיומי שלהם במשימות הדורשות תפקודים ניהוליים כגון קבלת החלטות, התארגנות, זיכרון עבודה ועוד .
  4. 2. האימון המוחי הוא בעל פוטנציאל המשיג  למידה רפלקטיבית, כלומר: המתאמנים למעשה הופכים להיות מודעים יותר לקשיים שלהם, ובכך מסוגלים לנהל יותר טוב את עצמם. >> לחצו כאן לתקציר המחקר בשפה העברית
חייג עכשיו!
סגירת תפריט